Gossec: Gawot

Gawot to starofrancuski taniec ludowy utrzymany w metrum parzystym. Jednak już pod koniec XVI wieku był popularnym tańcem dworskim (szczególnym powodzeniem cieszył się na salonach króla Ludwika XVI). Sięgali po niego chętnie zarówno kompozytorzy francuscy, którzy umieszczali go w baletach i operach, jak i twórcy z innych części Europy. Dużą rolę gawot odebrał w muzyce instrumentalnej epoki baroku, gdzie najczęściej występował w suitach.

Gawot francuskiego kompozytora François-Josepha Gosseca pochodzi z 3-aktowej opery Rosine, która została wystawiona po raz pierwszy w 1786 r. w Paryżu. W oryginalnej wersji został skomponowany na orkiestrę. Taniec wchodził w skład rozbudowanej sceny baletowej, do której choreografii stworzył Pierre-Gabriel Gardel. Lekki i pogodny utwór doczekał się współcześnie niezliczonych aranżacji – od składów kameralnych po monumentalne instrumentacje na orkiestry symfoniczne.

Utwór w latach 40. XX wieku rozsławiły kreskówki wyprodukowanej przez wytwórnie Warner Brothers. Gawot pojawił się choćby w słynnej animacji ze Świnką Porky w roli głównej.

Wybór obsady

2 flety
Gossec: Gawot (na 2 flety)
2 klarnety
Gossec: Gawot (na 2 klarnety)
2 wiolonczele
Gossec: Gawot (na 2 wiolonczele)
fortepian
Gossec: Gawot (na fortepian solo)
fortepian - 4 ręce
Gossec: Gawot (na fortepian na 4 ręce)
klarnet + fortepian
Gossec: Gawot (na klarnet i fortepian)
wiolonczela + fortepian
Gossec: Gawot (na wiolonczelę i fortepian)
skrzypce + fortepian
Gossec: Gawot (na skrzypce i fortepian)
dwoje skrzypiec
Gossec: Gawot (na dwoje skrzypiec)

Partnerzy

Nutowo.pl 2020