Mozart: Aria Cherubina (Wesele Figara)

Aria pochodzi z II aktu opery „Wesele figara” W. A. Mozarta. Śpiewa ją Cherubino, młody, kochający się we wszystkich paniach chłopak. Jego amory powodują że nieustannie wplątuje się w miłosne intrygi będące nieodzownym elementem życia w pałacu hrabiego Almavivy. Jedną z wybranek do których wzdycha kochliwy młodzieniec jest żona właściciela posiadłości, piękna Rozyna.

Cherubino napisał dla niej piosenkę. Niestety młodzieniec jest zbyt nieśmiały, by ją zaśpiewać. Susanna (służąca) jednak przekonała go, by spróbował i akompaniuje mu na gitarze. W swojej piosence niedoświadczony chłopiec mówi, że przeżywa niezwykłe uczucia pożądania, przyjemności połączone z cierpieniem. Pyta panie, czy tak to jest kiedy człowiek jest zakochany. I to właśnie od tych słów rozpoczyna się aria Voi che sapete che cosa è amor (z wł. Wy które wiecie czym jest miłość)

Postać Cherubino to doskonały przykład roli określanych „rolami spodenkowymi”. Co to oznacza? Tak określa się w operze role męskie, a dokładniej mówiąc chłopięce, które wykonują śpiewaczki.

Wybór obsady

2 klarnety
Mozart: Aria Cherubina (na 2 klarnety)
2 wiolonczele
Mozart: Aria Cherubina (na 2 wiolonczele)
flet + fortepian
Mozart: Aria Cherubina (na flet i fortepian)
fortepian
Mozart: Aria Cherubina (na fortepian solo)
fortepian - 4 ręce
Mozart: Aria Cherubina (na fortepian na 4 ręce)
klarnet + fortepian
Mozart: Aria Cherubina (na klarnet i fortepian)
wiolonczela + fortepian
Mozart: Aria Cherubina (na wiolonczelę i fortepian)
skrzypce + fortepian
Mozart: Aria Cherubina (na skrzypce i fortepian)
dwoje skrzypiec
Mozart: Aria Cherubina (na dwoje skrzypiec)

Partnerzy

Nutowo.pl 2020